Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > O nás > Aktuálně ze života v DPS > Návštěva seniorů z Polska v Domově pro seniory Vrbno

Návštěva seniorů z Polska v Domově pro seniory VrbnoPři hledání nových zážitků pro naše seniory jsme přemýšleli o možnosti navázání spolupráce s jiným domovem pro seniory. Stejná věková skupina a stejné prostředí může být obohacením pro obě strany. A protože Vrbno pod Pradědem leží jen pár kilometrů od polských hranic, napadlo nás oslovit seniory z partnerského městečka Vrbna pod Pradědem, kterým je  Glogówek. Po delším domlouvání a plánování jsme se domluvili na prvním společném setkání u nás, v Domově pro seniory v Mnichově 16. 5. 2023, na které jsme pozvali také zástupce města.

Cílem našich vzájemných setkání je představit si život seniorů v dané zemi, kulturu, tradiční svátky a kuchyni. I když nás dělí jen pár kilometrů, věříme, že se dozvíme mnoho nového a prožijeme společně mnoho příjemných chvil.

Na návštěvu polských seniorů jsme se pečlivě připravovali, vyráběli jsme společně s našimi seniory drobné dárky. Plánovali jsme program, a protože počasí bylo velmi nevyzpytatelné, měli jsme naplánovaný program pro případ pěkného počasí, ale i pro případ deště. Jsme moc rádi, že pršet začalo až odpoledne, kdy naši noví přátelé odjeli zpět domů.

V 10:00 hod. dorazilo 15 seniorů společně s pečovatelkami a dostavili se i zástupci města Glogówek v čele s panem starostou Piotrem Bujakem. Přijel také pan starosta města Vrbna pod Pradědem Petr Kopínec. Přivítali jsme se všichni v jídelně domova, kde bylo připraveno malé občerstvení. Pan starosta Glogówku poděkoval za přijetí a vrbenské seniory pozval, ať se na oplátku vypraví do Polska.

Atmosféra byla velmi příjemná, předali jsme si navzájem drobné dárky. Polští senioři přivezli akordeon a zahráli nám české písničky, které jsme si společně zazpívali. Potom jsme se všichni společně naobědvali a odjeli na prohlídku Karlové Studánky. Naši hosté byli nadšeni prostředím krásného lázeňského městečka, navštívili jsme pitný pavilon a ochutnali zdejší minerálku. Po zhlédnutí vodopádu jsme si chvilku odpočinuli v letních lázních při malém občerstvení. Celý den se nesl ve velmi příjemné atmosféře, i přes jazykovou bariéru jsme si popovídali a užili si opravdu moc pěkný den. 

Při odjezdu našich hostů jsme se předběžně domluvili na naší návštěvě v Glogówku. Jsme velmi rádi, že se všem u nás líbilo, a už se těšíme na další vzájemné setkání. 

 DSC_0820.JPG

 více na https://www.dpsvrbno.cz/navsteva-senioru-z-polska/navsteva-senioru-z-polska