Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > O nás > Aktuality > Krabkostky - jídlo do ruky

Krabkostky - jídlo do rukyV našem domově máme i seniory s poruchou polykání. Tyto potíže spočívají v obtížném polykání slin, tekutin, tuhé stravy různé konzistence nebo léků a do velké míry ovlivňují zdravotní stav a kvalitu života seniorů. Využili jsme proto nabídky workshopu na přípravu tzv. Krabkostek. Jedná se o koncept úpravy jídla a také jeho snadnou polykatelnost. Krabkostky jsou jídla upravená do velikosti jednoho sousta, které obsahuje všechny části jídla a není jen jeho prostým mixem. Upravené jídlo mění svoji strukturu, ale nadále si zachová výchozí znaky původního jídla. 

Naši kuchaři se zúčastnili dvoudenního workshopu v Krabkovicích (odtud název Krabkostky, Diakonie v Krabkovicích je autorem tohoto konceptu společně s kuchařem Miroslavem Tatkou), na kterém se seznámili s technikou přípravy jídla pro osoby s poruchou polykání. Takto připravené jídlo lze konzumovat po nakrájení i rukou.

Tímto konceptem se zvyšuje soběstačnost seniorů, motivuje je k jídlu i svým vzhledem, protože jak všichni víme, vzhled nabízeného jídla  patří mezi prvotní stimulanty chuti k jídlu.

Ihned po prvních zkušebních krabkostkách, které jsme nabídli našim seniorům, jsme se setkali s kladnou odezvou a pomalu je nabízíme a zařazujeme do jídelníčku našich uživatelů jako stálou alternativu podávaného jídla. Věříme, že tímto krokem zase o kousek zvyšujeme kvalitu naší poskytované sociální služby. 

Velké poděkování patří pracovníkům naší kuchyně, kteří se tohoto nového úkolu zhostili s velkým nadšením.

20230511_130144~2.jpg  20230511_130157.jpg

20230511_130150.jpg    20230512_130020.jpg